Scris de 4:47 pm Actualitate Views: 3

Apple a depășit pentru a doua oară în istorie pragul de 3 trilioane de dolari pe bursă

Capitalizarea de piaţă a Apple a trecut vineri pentru a doua oară de pragul de 3 trilioane de dolari, investitorii mizând pe capacitatea producătorului telefoanelor iPhone de a-şi creşte veniturile, chiar dacă în paralel explorează noi pieţe, precum realitatea virtuală, transmite agenția Reuters, citată de Agerpres.

Apple StoreFoto: Norman Chan, Dreamstime.com

În cursul tranzacţiilor care preced deschiderea oficială a burselor americane, titlurile Apple, care este şi cea mai valoroasă companie listată la bursă la nivel mondial, erau în creştere cu 0,9% până la 191,4 dolari pe acţiune.

Apple a mai ajuns odată, pentru scurt timp, la o capitalizare de piaţă de peste 3 trilioane de dolari.

În cursul şedinţei de tranzacţionare din data de 3 ianuarie 2022, producătorul telefoanelor Apple a avut, pentru scurt timp, o capitalizare de piaţă de peste 3.000 de miliarde de dolari, însă la finalul şedinţei a coborât sub acest prag.

Cele mai…

Citeşte mai mult

(Visited 3 times, 1 visits today)
Close