Scris de 9:44 am Actualitate Views: 3

„Ordonanța amăgirilor”: Sindicatele din Sănătate spun că Guvernul doar s-a făcut că le-a mărit salariile / Protestele continuă, se anunță o grevă generală

Federaţia Solidaritatea Sanitară reacţionează după aprobarea OUG privind salariile din sănătate, numind-o „Ordonanţa amăgirilor”, deoarece există o diferenţă foarte mare între beneficiile anunţate public pentru angajaţii din Sănătate şi beneficiile reale, și acuzând că se „simulează” creșterile salariale.

Protest al sindicatelor din sanatate in fata ParlamentuluiFoto: Hotnews / Alina Neagu

Sindicaliștii spun că actul normativ dat vineri .nu satisface revendicările angajaţilor din Sănătate, motiv pentru care ei anunţă continuarea protestelor.

Ministerul Muncii a anunţat vineri că Guvernul a aprobat o Ordonanţă de urgenţă prin care sunt introduse noi măsuri privind salarizarea personalului din sistemul sanitar public, care cuprinde majorări salariale, de la 1 august, pentru personalul de specialitate medico-sanitar angajat cu timp parţial care efectuează gărzi şi pentru personalul de specialitate medico-sanitar şi…

Citeşte mai mult

(Visited 3 times, 1 visits today)
Close