Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, răspunde acuzaţiilor deputatului PSD Patriciu Achimaş Cadariu, medic şi fost ministru al Sănătăţii, care a anunţat că nu susţine un guvern cu un ministru care îşi bate joc de pacienţii de cancer. Rafila explică faptul că l-a invitat pe Caradiu în repetate rânduri, în ultimele şapte luni, la discuţii cu specialiştii din minister despre planul pentru bolnavii oncologici, fără ca acesta să fi răspuns invitaţiei.
Alexandru RafilaFoto: AGERPRES
„Eu nu m-am certat niciodată cu domnul Achimaş. Am avut totdeauna cuvinte de apreciere la adresa lui. Singurul lucru pe care l-am făcut, şi la care nu am obţinut însă răspuns, a fost să-l invit în ultimele şapte luni, în repetate rânduri, să discutăm la sediul Ministerului Sănătăţii, sau în alt loc, nu contează, mai puţin cu mine, ci cu colegii lui din domeniul oncologiei şi cred că acolo argumentele de natură profesională şi ştiinţifică…







