Secretarul General al ONU a făcut apel luni la liderii mondiali care se vor reuni peste câteva zile la COP28 să întrerupă „ciclul mortal” al încălzirii globale și efectele sale devastatoare, potrivit AFP.
AntarcticaFoto: Sergio Pitamitz / AP / Profimedia
„Suntem prinși într-un ciclu mortal”, a declarat presei Antonio Guterres la întoarcerea dintr-o călătorie în Antarctica, „un gigant adormit (…) trezit de haosul climatic”.
„Gheața reflectă razele soarelui. Când dispare, atmosfera Pământului absoarbe mai multă căldură. Acest lucru înseamnă mai multă încălzire, ceea ce înseamnă mai multe furtuni, inundații, incendii și secete pe tot globul. Și mai multă topire, ceea ce înseamnă și mai multă încălzire.”, a spus el.
„La COP28, care începe la sfârșitul săptămânii, liderii trebuie să rupă acest ciclu”, a insistat el.
„Ceea ce se întâmplă în Antarctica nu rămâne în Antarctica. Trăim într-o lume…







