Scris de 8:45 pm Lifestyle Views: 7

Covid-19 a schimbat relația de cuplu

  • După blocajele cauzate de Covid-19, 2022 a fost un an al căsătoriilor.
  • Noile date arată că ratele căsătoriilor sunt în creștere, iar ratele divorțurilor sunt în scădere.
  • Schimbările din ultimele două decenii ar fi putut, de asemenea, să fi ajutat.

Covid-ul 19, schimbările din ultimele două decenii sau terapia contribuie la rata mare de căsătorii, arată noile studii. Practic, numărul de căsătorii a scăzut în jurul începutului pandemiei și au crescut în 2022.  O altă mare schimbare recentă a fost modul în care oamenii se căsătoresc pentru că se observă o trecere treptată de la „căsătoria romantică” la „căsătoria însoțită”.

A întărit Covid-ul relația de cuplu?

„Pentru unele cupluri Covid-ul a întărit relația. Asta pentru că mulți am fost amenințați de moarte. Multe cupluri au început să aprecieze tot ce era bun în relația lor”, a declarat Claudia Pușcaru, psihoterapeut, pentru Aleph News.

Ce rol are terapia?

„Cuplurile…

Citeşte mai mult

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close