- O nouă lege din Australia permite angajaților să ignore comunicațiile de la angajatori după orele de lucru.
- Legea nu interzice angajatorilor să contacteze angajații, dar le oferă dreptul de a nu răspunde.
- Deși unii angajați consideră că noua lege este esențială pentru a ajuta la deconectare, alții sunt sceptici.
În Australia a intrat în vigoare o normă privind „dreptul la deconectare”, care oferă o ușurare persoanelor care se simt obligate să răspundă la apeluri sau să citească mesaje de la angajatori după ce și-au încheiat ziua de lucru, scrie BBC.
Noua lege le permite angajaților să ignore comunicațiile după orele de lucru, dacă doresc, fără teama de a fi pedepsiți de șefii lor. Un studiu publicat anul trecut estima că australienii lucrau în medie 281 de ore suplimentare neplătite pe an. Mai mult de 20 de țări, în principal din Europa și America Latină, au norme similare.
Legea nu interzice angajatorilor să contacteze lucrătorii…







