Mihai Chirica, Foto: Inquam Photos / Denis Grosu
Primarul Iaşiului, Mihai Chirica, s-a înscris în competiţia internă din PNL Iaşi pentru desemnarea candidaţilor la alegerile parlamentare, alături de alţi 20 de membri ai organizaţiei liberale ieşene. Decizia primarului a fost o surpriză pentru colegii săi de partid, relatează News.ro. Dacă va câștiga un mandat, va alege totuși să rămână la Primăria Iași, conform unor surse din partid.
Liderul filialei judeţene Iaşi a PNL, Alexandru Muraru, a afirmat că edilul nu l-a informat că ar dori să candideze şi că a aflat ulterior de la secretariatul organizaţiei. Muraru susţine că filiala se va pronunţa în cazul lui Mihai Chirica, şedinţa Comitetului de Coordonare Judeţean fiind programată în 3 septembrie.
Partidul urmează să decidă, tot atunci, dacă Chirica va…







