- OMS a emis în 2023 o recomandare împotriva substienților de zahăr.
- Sucraloza, un îndulcitor artificial, crește pofta de mâncare.
- 75 de persoane au luat parte la studiu, împărțiți în 3 grupuri.
- Un grup a băut apă, unul apă cu zahăr natural, ultimul cu sucraloză.
- Ultimul grup avea apetit cu 20% mai mare decât cei cu zahăr obișnuit.
- Sucraloza afectează partea creierului responsabilă cu reglarea foamei.
Nu tot ce e dulce e și sănătos. Iată că expresia este valabilă și la propriu, nu doar la figurat. Un studiu făcut de Universitatea Keck de Medicină din Los Angeles trage o concluzie dură – îndulcitoarele artificiale nu doar că nu sunt sănătoase, dar păcălesc și creierul. Alimentele sau băuturile dietetice cu îndulcitori artificiali fac persoana care le consumă să creadă că încă mai trebuie să mănânce.
Cercetătorii au luat 75 de participanți și i-au împărțit în trei. Fiecare grup a consumat trei tipuri de băuturi: apă simplă, apă…







