Scris de 11:39 am Actualitate Views: 5

Primii „refugiați științifici” din SUA au sosit într-o țară europeană

Primii academicieni americani care au fugit din America lui Donald Trump către Franța au sosit în țara europeană, relatează marți Politico.

Săptămâna trecută, Universitatea Aix-Marseille (AMU) a prezentat opt cercetători din Statele Unite care se află în faza finală de aderare la programul „Loc sigur pentru știință” al instituției. Coordonatorii programului își propun să atragă cercetători ce au fost afectați sau se tem de reduceri de finanțare sub administrația Trump.

Deși atât Franța, cât și Uniunea Europeană au lansat planuri de milioane de euro pentru a atrage cercetători de peste Atlantic de când Trump a preluat din nou președinția SUA, în ianuarie, inițiativa AMU a fost prima de acest gen din Franța – ceea ce înseamnă că cei opt cercetători întâmpinați sunt primii „refugiați științifici” care plănuiesc să schimbe Statele Unite cu Franța.

Vorbind din laboratorul de astrofizică al…

Citeşte mai mult

(Visited 5 times, 1 visits today)
Close