ONU a reinstituit embargoul asupra livrărilor de armament și alte sancțiuni împotriva Iranului în legătură cu programul său nuclear, în urma unui demers declanșat de puterile europene, la care Teheranul a avertizat că va răspunde foarte dur, transmite Reuters.
Marea Britanie, Franța și Germania au inițiat reinstituirea sancțiunilor împotriva Iranului în cadrul Consiliului de Securitate al ONU, pe baza acuzațiilor că acesta a încălcat acordul din 2015 care viza oprirea dezvoltării unei bombe nucleare, lucru negat de Iran.
Sfârșitul acordului nuclear vechi de zece ani convenit inițial de Iran, Marea Britanie, Germania, Franța, Statele Unite, Rusia și China va agrava probabil tensiunile din Orientul Mijlociu, la doar câteva luni după ce Israelul și SUA au bombardat instalațiile nucleare iraniene.
UE reimpune sancțiunile, spune că soluția sunt negocierile
Sancțiunile ONU impuse de Consiliul de Securitate în rezoluțiile…







