Scris de 7:19 pm Actualitate Views: 2

În Polonia reizbucneşte disputa pentru controlul asupra sistemului judiciar. „Refuz să numesc acești judecători”

Președintele Poloniei, Karol Nawrocki. Credit foto: Radek Pietruszka / PAP / Profimedia

Președintele conservator polonez Karol Nawrocki a anunțat miercuri că se opune prin veto numirii a 46 de noi judecători, un nou episod al confruntării pentru controlul asupra sistemului judiciar dintre formațiunea de opoziție Lege și Justiție (PiS) și guvernul de coaliție condus de premierul liberal Donald Tusk, în timp ce ambele tabere politice se acuză reciproc de subminarea ordinii constituționale a țării, relatează agențiile EFE și Reuters, preluate de Agerpres.

Președintele Nawrocki, ales în vara care a trecut și aliat al partidului conservator de opoziție Lege și Justiție (PiS), și-a motivat refuzul afirmând că noii judecători promovați de guvern „contestă ordinea constituțională și…

Citeşte mai mult

(Visited 2 times, 1 visits today)
Close