Donald Trump și George Simion. Sursa foto colaj: Profimedia / Inquam Photos
Din cele 69 de milioane de lei cheltuite de George Simion în campania electorală prezidențială din primăvara lui 2025 (turul I și turul II), 23,4 milioane de lei au ajuns la postul de televiziune Realitatea Plus. Dar Realitatea nu a prestat conform contractului și AUR a plătit o publicitate care nu i s-a prestat. Diferența între factură și realitate a fost de 17 milioane de lei, susține AEP, lucru care a determinat Autoritatea să facă plângere penală, scrie siteul de investigații Snoop.
Din cei 23,4 milioane de lei plătiți de AUR către Realitatea Plus, ceea ce înseamnă aproape 5 milioane de euro, 1 milion de euro au fost achitați pentru o singură zi de emisie: 12 mai 2025.







