Scris de 6:58 am Actualitate Views: 1

Cu echivalentul a 5 milioane de euro plătite de Simion pentru o lună și jumătate la Realitatea Plus, Trump și-a făcut campanie pe Facebook vreme de trei luni, în SUA și în toată lumea. AEP a făcut plângere penală pentru contractul AUR – Realitatea

Donald Trump și George Simion. Sursa foto colaj: Profimedia / Inquam Photos

Din cele 69 de milioane de lei cheltuite de George Simion în campania electorală prezidențială din primăvara lui 2025 (turul I și turul II), 23,4 milioane de lei au ajuns la postul de televiziune Realitatea Plus. Dar Realitatea nu a prestat conform contractului și AUR a plătit o publicitate care nu i s-a prestat. Diferența între factură și realitate a fost de 17 milioane de lei, susține AEP, lucru care a determinat Autoritatea să facă plângere penală, scrie siteul de investigații Snoop.

Din cei 23,4 milioane de lei plătiți de AUR către Realitatea Plus, ceea ce înseamnă aproape 5 milioane de euro, 1 milion de euro au fost achitați pentru o singură zi de emisie: 12 mai 2025. 

„Culisele Statului Paralel” a…

Citeşte mai mult

(Visited 1 times, 1 visits today)
Close