Iranul a anunțat că a lansat atacuri asupra unor obiective militare americane din Orientul Mijlociu, ca răspuns la loviturile efectuate noaptea trecută de Statele Unite asupra unor ținte iraniene din zona Strâmtorii Ormuz. Atacurile SUA au venit, la rândul lor, ca răspuns la un atac cu drone al Iranului asupra unei nave comerciale.
Trump a acuzat ieri Iranul de „o încălcare prostească” a armistițiului, iar Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a transmis noaptea trecută că au fost vizate, drept răspuns, depozite iraniene de rachete și drone, precum și instalații radar de coastă.
Potrivit presei de stat iraniene, Gărzile Revoluționare Iraniene (IRGC) au declarat că au vizat astăzi poziții militare americane, în timp ce Ministerul iranian de Externe a acuzat Statele Unite că „au încălcat prevederile Memorandumului”.
Până acum, Armata SUA nu a confirmat că bazele sale au fost astăzi lovite de Iran.
Escaladarea tensiunilor…







