Scris de 7:36 pm Actualitate Views: 5

Reacția sindicatelor din educație, după apelul premierului ca profesorii să meargă la ore: Nu va face decât să crească numărul greviştilor

Preşedintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI), Simion Hăncescu, a spus luni că mesajul premierului Nicolae Ciucă în care profesorii erau chemați să revină la catedră nu va face decât să crească numărul greviştilor. El a mai declarat că o rezolvare a conflictului ar fi ca Guvernul să vină cu un act normativ, să acorde o mărire salarială în avans faţă de legea salarizării, relatează News.ro.

Simion HancescuFoto: Inquam Photos / Sabin Cirstoveanu

”Nu avem nimic în plus faţă de ce s-a întâmplat ieri la guvern. Datele sunt aceleaşi. (..) Asta este situaţia. Din păcate am înţeles că premierul a dat un mesaj în seara asta, către profesori să meargă la clasă. În opinia mea, acest mesaj nu va face decât să crească numărul greviştilor”, a spus Simion Hăncescu la Prima News.

El a arătat că ”oamenii nu au încredere în promisiuni”.

”Semnalul a fost când au scos din legea salarizării un articol…

Citeşte mai mult

(Visited 5 times, 1 visits today)
Close