Numărul concediilor medicale a scăzut cu 12% în 2022 faţă de 2021, însă rămâne mare, spune ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, potrivit News.ro. Ministrul a afirmat sâmbătă, într-o emisiune la Prima TV, că „există preocupare” privind „ţinerea sub control a acestui fenomen” al concediilor medicale, pentru că „discutăm de foarte mulţi bani publici care se plătesc”.
La medicFoto: Ngampol Thongsai / Dreamstime.com
- „Sunt şi hârtii false, orice activitate de genul ăsta duce şi la apariţia unor situaţii în care legalitatea nu este respectată”.
- „Să vă spun care a fost evoluţia concediilor medicale: au crescut destul de mult în pandemie, şi era normal pentru că se acordau concedii medicale nu numai pentru persoana bolnavă, ci şi pentru părintele care avea copilul bolnav, adică existau nişte prevederi care duceau la creşterea numărului de zile de concediu medical. Acest fenomen s-a oprit în 2022; în 2022 numărul de zile…







