Scris de 9:48 am Actualitate Views: 3

Africa de Sud: Regele Zulu a fost dus la spital după ce ar fi fost otrăvit

Regele Zulu, cea mai influentă căpetenie tradițională din Africa de Sud, a cărui încoronare de anul trecut a declanșat un război între clanuri în cadrul familiei regale, a fost spitalizat în țara vecină Eswatini, palatul său invocând o posibilă otrăvire, transmite AFP.

Regele Misuzulu ZuluFoto: RAJESH JANTILAL / AFP / Profimedia

Misuzulu Zulu, în vârstă de 48 de ani, cunoscut și sub numele de Misuzulu kaZwelithini, „a fost spitalizat în Eswatini după ce s-a îmbolnăvit în cursul zilei de astăzi”, a precizat palatul regal într-o declarație publicată sâmbătă noapte.

Mangosuthu Buthelezi, premierul Zulu și un membru influent al familiei regale, a precizat în comunicat că spitalizarea sa a survenit în urma morții subite a principalului său consilier, exprimându-și „marea îngrijorare”.

Consilierul regelui „a murit brusc și se suspectează că a fost otrăvit”, a explicat Buthelezi. „Când Majestatea Sa a început să se simtă…

Citeşte mai mult

(Visited 3 times, 1 visits today)
Close