Scris de 3:00 pm Actualitate Views: 6

De ce a fost părăsită cea mai frumoasă casă de la intrarea în parcul Cișmigiu

Sigur știți casa. Seamănă cu un conac, are o volumetrie fermecătoare și se află la adresa str. Ioan Zalomit, nr. 12, București. Are foișor, terase largi care dau spre Cișmigiu, uși secrete, interior de basm și o intrare impunătoare. Practic, tot parcul Cișmigiu pare că îi este grădină.

Casa de langa CismigiuFoto: Antoaneta Dohotariu

Spectaculoasa clădire are nume. O cheamă „Casa Istrate Micescu”

Jurist, om politic și profesor universitar faimos, Ministru al Afacerilor Externe în guvernarea Goga-Cuza (1937-1938), Istrate Micescu a făcut parte din Comisia Română care a reprezentat țara noastră în cadrul Micii Antante, cunoscută drept Înțelegerea Balcanică.

Tudor Arghezi l-a numit „Prințul Avocaților Români” și „Maestru absolut al barei românești”.

Istrate Micescu a fost însă o personalitate cu lumini și umbre: Micescu este juristul care întocmit în anul 1938 Constituția prin care Regele Carol al II-lea instaura în România…

Citeşte mai mult

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close