- Phoenix și Las Vegas sunt două dintre orașele lovite puternic de căldură în iulie.
- Cele două orașe s-au întins semnificativ ca suprafață în ultimele două decenii.
- Lipsa copacilor, clădirile înalte și betonul fac ca temperatura să depășească 40 grade frecvent.
Căldura o simțim cu toții, însă locuitorii din mediul urban o simt și mai puternic. Teoria arată așa: cu cât orașul se extinde, cu atât efectul e mai puternic.
Un reportaj Wall Street Journal analizează situația din două orașe care au avut constant temperaturi de peste 40 de grade în luna iulie: Phoenix și Las Vegas. Imaginile din satelit arată cât de mult s-au întins cele două orașe în ultimele 2 decenii. Temperatura a crescut și ea cu 4-5 grade în medie.
„Imaginați-vă un oraș ca pe o insulă cu pavaj, drumuri, suprafețe, clădiri de sticlă și oțel. Toate aceste suprafețe reflectă soarele și căldura de la soare înapoi în aer. Când ai un dom de căldură pe lângă aceste…







