- Singurătatea devine o epidemie în creștere în majoritatea țărilor dezvoltate.
- Tinerii cu vârste cuprinse între 16 și 24 de ani se simt mai singuri, arată o analiză Forbes.
- 60% dintre tineri își amanână planurile, arată un studiu Delloite.
Singurătatea devine o epidemie în creștere în majoritatea țărilor dezvoltate. 73% dintre tinerii cu vârste cuprinse între 16-24 de ani se simt mai singuri decât orice altă grupă de vârstă, arată o analiză Forbes.
În plus, interacțiunile online nu reușesc să înlocuiască nevoia de conectare la nivel emoțional în realitate.
„Avem de-a face cu un semnal de alarmă. Singurătatea nu este seductivă, extrem de seductivă. Este seductivă pentru că te izolează. Când ești izolat de singurătate, indeiferent de vârsta pe care o ai, ai credința, este o credință, evident, falsă, că te vei putea descurca singur indiferent de situație”, spune pshologul Radu Leca.







