Scris de 2:06 am Lifestyle Views: 10

73% dintre tinerii generației Z suferă de singurătate. Ce spun experții

  • Singurătatea devine o epidemie în creștere în majoritatea țărilor dezvoltate.
  • Tinerii cu vârste cuprinse între 16 și 24 de ani se simt mai singuri, arată o analiză Forbes.
  • 60% dintre tineri își amanână planurile, arată un studiu Delloite.

Singurătatea devine o epidemie în creștere în majoritatea țărilor dezvoltate. 73% dintre tinerii cu vârste cuprinse între 16-24 de ani se simt mai singuri decât orice altă grupă de vârstă, arată o analiză Forbes.
În plus, interacțiunile online nu reușesc să înlocuiască nevoia de conectare la nivel emoțional în realitate.

„Avem de-a face cu un semnal de alarmă. Singurătatea nu este seductivă, extrem de seductivă. Este seductivă pentru că te izolează. Când ești izolat de singurătate, indeiferent de vârsta pe care o ai, ai credința, este o credință, evident, falsă, că te vei putea descurca singur indiferent de situație”, spune pshologul Radu Leca.

Ce îi îngrijorează pe membrii generației Z din…

Citeşte mai mult

(Visited 10 times, 1 visits today)
Close