Fostul ministru al Familiei, Gabriela Firea, a vorbit, într-un interviu la Antena 3, despre contextul demisiei și „demolarea” carierei sale politice. Firea a spus că rămâne candidatul PSD la primăria Capitalei, însă „românii vor decide dacă rămâne în politica mare”.
Gabriela Firea a declarat că este complet nevinovată în scandalul „azilelor groazei”. Mai mult decît atât, nu a fost acuzată de absolut nimic din partea autorităților și speră că „adevărul va triumfa” și de această dată.
A decis să renunțe la portofolul de ministru, a doua zi după aniversarea zilei sale de naștere, doar pentru a-i proteja proaspătul mandat de premier al lui Marcel Ciolacu.
Așa mi s-a părut normal, să apăr imaginea Guvernului. (…) Sută la sută, mi-am dorit să protejez imaginea prim-ministrului, proaspăt intrat în mandat, a spus Firea la Antena 3.
După demisia din Guvern și suspendarea din partid, Gabriela Firea nu se gândește să…







