După cinci remize consecutive, UTA a spart gheața și a obținut prima victorie, formația antrenată de Mircea Rednic impunându-se, scor 3-2, pe terenul celor de la FC U Craiova 1948.
Mircea RednicFoto: VIRGINIE LEFOUR / AFP / Profimedia
>> VIDEO SuperLiga: FCSB, remiză dramatică la Petrolul
Gazdele au deschis scorul prin Chițu (în minutul 29), iar până la pauză arădenii au întors tabela în favoarea lor după golurile lui Fabry (minutul 37, din penalti) și Ofosu (minutul 41). La cabine s-a intrat cu 2-1 în favoarea Aradului.
În minutul 60, Van Durmen a restabilit egalitatea, dar echilibrul s-a menținut doar patru minute, după care Micovschi a punctat pentru 3-2 în favoarea oaspeților.
În urma acestui succes, UTA urcă în clasament tocmai peste adversara de duminică, trupa lui Mircea Rednic găsindu-se pe locul 12, cu 15 puncte.
De cealaltă parte, oltenii se află acum pe 14, cu 13 puncte acumulate după 14 etape disputate.
De la ora 20:30







