Scris de 1:10 pm Actualitate Views: 16

Polițiștii care luau mită de la șoferi pe Dorobanți, condamnați cu suspendare

Andrei Pantea şi Valentin Olteanu, cei doi poliţişti de la Rutieră prinşi în timp ce luau mită de la şoferi pe Calea Dorobanţi, au fost condamnaţi vineri de Tribunalul Bucureşti la câte trei ani închisoare cu suspendare.

Masina de politieFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Potrivit deciziei instanţei, cei doi nu au voie timp de 4 ani să ocupe o funcţie în cadrul structurilor Poliţiei Române şi trebuie să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de 100 de zile, în cadrul ADP Sector 3, Amenajare Edilitară S5 SRL ori în cadrul Arhiepiscopiei Bucureştilor, potrivit Agerpres.

În plus, judecătorii le-au confiscat sumele primite ca mită, respectiv 11.493 lei de la Andrei Pantea şi 13.627 lei de la Valentin Olteanu.

Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel.

Andrei Pantea, comisar de poliţie în cadrul Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti – Brigada Rutieră, şi Valentin Olteanu, agent şef…

Citeşte mai mult

(Visited 16 times, 1 visits today)
Close