Scris de 1:16 pm Actualitate Views: 5

Ministerul Energiei aduce o companie americană în Valea Jiului, pentru a arde biomasă în loc de cărbune

Ministerul Energiei a anunțat că va înlocui cărbunele de la centrala termoelectrică Paroșeni cu biomasă. Mai exact, pentru a produce energie, centrala va arde biomasă în locul cărbunelui tradițional. Acesta este scopul pentru care a fost semnat, luni, un memorandum între Ministerul Energiei și o companie americană.

ParoseniFoto: Agerpres

“Ministerul Energiei anunță semnarea unui Memorandum de Înțelegere (Memorandum) în data de 27 noiembrie 2023, ora 12:00, consolidând astfel parteneriatul strategic româno-american în domeniul mineritului și energiei regenerabile în regiunea Valea Jiului”, informează Ministerul Energiei.

Centrala de la Paroșeni va trece prin transformări

Memorandumul a fost semnat de Ministerul Energiei, Societatea Complexul Energetic „Valea Jiului” SA și American Bio-Carbon Delaware LLC. Proiectul vizează transformarea Centralei termoelectrice de la Paroșeni, situată în Valea Jiului, prin utilizarea biocarburantului…

Citeşte mai mult

(Visited 5 times, 1 visits today)
Close