Scris de 7:07 pm Actualitate Views: 2

SUA consideră că drona care a ucis soldați americani în Iordania a fost fabricată de Iran

Statele Unite au apreciat că Iranul a fabricat drona care s-a izbit de o bază americană din Iordania în weekend, ucigând trei soldați americani și rănind peste 40, au declarat pentru Reuters patru oficiali americani.

Baza americană Turn 22 din Iordania unde a avut loc un atac cu dronă soldat cu moartea a trei militariFoto: AFP / AFP / Profimedia

Washingtonul a atribuit atacul – primul care a ucis trupe americane în Orientul Mijlociu de la începutul războiului dintre Israel și Hamas în octombrie – militanților susținuți de Iran, iar administrația președintelui Joe Biden a promis un răspuns pe mai multe niveluri care va include lovituri.

Dar nu a spus public de unde a provenit arma care i-a ucis pe americani, chiar dacă a recunoscut responsabilitatea finală a Iranului pentru finanțarea și chiar, în unele cazuri, antrenarea militanților responsabili.

Oficialii, care au vorbit cu Reuters sub rezerva anonimatului, nu au furnizat modelul dronei și au…

Citeşte mai mult

(Visited 2 times, 1 visits today)
Close