Liderii polonez și american au discutat despre dezvoltarea cooperării în domeniul energiei nucleare, a declarat marți președintele polonez Andrzej Duda reporterilor, după ce o delegație condusă de el și de premierul Donald Tusk s-a întâlnit cu președintele american Joe Biden, potrivit Reuters.
Andrzej DudaFoto: Efrem Lukatsky / AP / Profimedia
Polonia intenționează să investească în energia nucleară pentru a-și reduce emisiile de carbon și pentru a renunța treptat la cărbune. Guvernul anterior al Partidului Lege și Justiție (PiS) alesese Westinghouse Electric Co ca furnizor de tehnologie. Ulterior, compania s-a asociat cu cea mai mare firmă americană de inginerie – Bechtel.
Cabinetul lui Tusk a confirmat că Polonia are nevoie de energie nucleară, dar a declarat că va face un audit al proiectului început de predecesorii săi.
„Mâine voi merge în Georgia, unde voi vizita cea mai modernă centrală nucleară americană”, a declarat Duda….







