Scris de 8:16 am Lifestyle Views: 9

Activiștii vor forma neutră de gen cu „X” la finalul cuvintelor

  • Activiștii vor să introducă în limba română „X” la finalul cuvintelor.
  • Prietenii ar deveni „prietenx”, colegii – colegx, toți – totx.
  • Limba româna e o limbă prea masculină, justifică activiștii.
  • Publicații comunitare, precum CUTRA, folosesc terminația în „x” de câțiva ani.

Mult e dulce și neutră limba ce-o vorbim. Sau cel puțin asta vor activiștii care s-au săturat de limba română de acum care este prea masculină. Activiștii și asociațiile LGBT cer să fie modificată limba româna – să introducă forma neutră de gen cu „X” la finalul cuvintelor.

Exemple:
Prieteni -> PrietenX
Autor / autoarea -> AutorX
Activiști -> ActivistX
Toți învățăm unul de la altul ->Toțx învățăm unx de la altx

Ce vor activiștii mai exact? Ca de acum încolo să te poți prezenta: „sunt simplu… iXulescu” – fără să lași loc de „doamnă” sau „domnule”. Grupul de prieteni va fi grupul de prieteniX – ca să se aplice și în cazul…

Citeşte mai mult

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close