- Cele mai multe cupluri s-au format în mediul online, arată un nou studiu Stanford.
- Se pare că oamenii se cunosc cel mai bine în spatele ecranelor.
- „Relațiile online mută trăirile, viața personală a oamenilor, din ce în ce mai mult într-o dimensiune imaginară”, susține Marius Luican, sociolog.
Este o alegere sau mai degrabă un trend?
„Este vorba de vremuri noi, soluții noi. Vremurile arată foarte diferit, gândiți-vă prin câte transformări am trecut în ultimii zeci de ani. În occident e deja un fenomen foarte solid împământenit și platformele online oferă soluții din ce în ce mai inedite de la an la an. În occident, majoritatea cuplurilor se formează în zona online și când spunem „se formează” cred că mai degrabă se cunosc, pentru că cuplul adevărat se formează tot în zona offline, dar oamenii sunt din ce în ce mai ocupați, oamenii ies din ce în ce mai puțin în mediul social”, explică Marius Luican.
„Pandemia a afectat mult…







