Premierul polonez Donald Tusk a anunţat marţi că urmează să fie înaintată parlamentului o moţiune pentru demiterea guvernatorului Băncii Naţionale a Poloniei (NBP), ajuns în funcţie pe vremea fostului guvern conservator şi criticat dur de actualul guvern liberal.
Donald TuskFoto: Attila Husejnow / Zuma Press / Profimedia
Legislaţia poloneză oferă o largă independenţă guvernatorului Băncii Naţionale, iar atât numirea cât şi destituirea acestuia pot fi decise numai printr-un vot cu majoritate absolută în parlament, relatează agenţia EFE, citată de Agerpres.
Însă o decizie recentă a Curţii Constituţionale poloneze – unde majoritatea judecătorilor au fost numiţi în timpul guvernării conservatoare şi pe care actualul guvern liberal încearcă de asemenea să-i schimbe – impune o majoritate de trei cincimi pentru înlocuirea guvernatorului NBP. Or, coaliţia de guvernare a lui Tusk dispune doar de o majoritate simplă în legislativ.







