- Studiu: 49% din generația Z se tem să zboare.
- Tinerii nu vor să zboare din cauza problemelor companiei Boeing.
- Lesley Koeppel: Pandemia a sporit anxietatea în rândul zoomerilor
Aproape jumătate din generația Z se teme să zboare, din cauza problemelor de siguranță cu care se confruntă aeronavele Boeing 737, arată un sondaj din America.
Un terapeut din New York spune că pandemia de COVID-19 a sporit anxietatea în rândul zoomerilor, fiindcă și-au pierdut capacitatea de a avea încredere atât în cei dragi, cât și în instituțiile societății. Mulți dintre părinți erau și ei îngrijorați în timpul pandemiei și le-au transmis tinerilor aceste anxietăți. Totul în timp ce sursele externe transmiteau zilnic mesaje contradictorii. Din cauza asta, mulți zoomeri au probleme grave de încredere și sunt predispuși să ignore ce le spune Boeing, companiile aeriene sau autoritățile, adaugă terapeutul.







