Scris de 5:51 pm Actualitate Views: 5

fanatik.ro: Ultimul partizan în viață, de la noi din țară, umilit de justiția română. Nicolae Ciurică, obligat să plătească daune morale celui pe care l-a acuzat că l-a turnat la Securitate

Nicolae Ciurică s-a numărat printre partizanii care au activat în Munții Banatului și Munții Mehedințiului după cel de-al Doilea Război Mondial, în perioada 1950-1954, opunându-se regimului comunist ce se instaurase în România. Trădat de un cunoscut, Ciurică a fost arestat pe 22 aprilie 1954, în casa unui amic din localitatea Cornereva. El a fost condamnat la 25 de ani de muncă silnică în închisoare și a fost încarcerat în mai multe penitenciare, la Gherla, Aiud, Jilava, Mina de Plumb și Baia-Mare.

JustițieFoto: Freepik.com

Ciurică a fost eliberat după 10 ani, în 1964, când conducătorul statului, Gheorghe Gheorghiu-Dej, a semnat un decret de eliberare a tuturor deținuților politici. El s-a stabilit în localitatea Teregova, unde a deținut un atelier de tăbăcărie. În 2016, Nicolae Ciurică a fost decorat de președintele Klaus Iohannis cu Ordinul național „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler pentru curajul de a fi luptat…

Citeşte mai mult

(Visited 5 times, 1 visits today)
Close