Scris de 3:39 pm Politica Views: 3

Președintele AUR s-a întâlnit cu premierul Serbiei pentru a discuta despre drepturile românilor din Timoc și Voievodina

Președintele AUR, George Simion, s-a întâlnit luni, la Belgrad, cu prim-ministrul Serbiei, Miloš Vučević, și cu reprezentanții comunităților românești din Timoc și Voievodina. Întâlnirea, care a avut loc la sediul Guvernului Serbiei, a fost inițiată de liderul AUR.

La discuții au participat lideri ai comunităților românești din Serbia, inclusiv Predrag Balašević, președintele Partidului Neamului Românesc, Zaviša Žurž, președintele Asociației pentru Cultura Românilor/Vlahilor din Serbia „Ariadnae Filum”, Daniel Magdu, președintele Consiliului Executiv al Consiliului Național al Minorității Naționale Române și președintele Comunității Românilor din Serbia (ONG), și Stevan Mihajlov, vicepreședinte al Consiliului Național al Minorității Naționale Române și vicepreședinte al Comunității Românilor din Serbia.

Subiectul principal al întâlnirii a vizat drepturile etnicilor români. Printre temele abordare s-au numărat:…

Citeşte mai mult

(Visited 3 times, 1 visits today)
Close