Kelemen Hunor pleaca din guvern, Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat duminică seară că formaţiunea politică pe care o conduce îşi va asuma responsabilitatea unor „ministere-cheie”, anume Finanţele şi Dezvoltarea, care vor fi preluate de Tanczos Barna, respectiv Cseke Attila, în noul guvern negociat cu PSD și PNL.
„UDMR se alătură noului Guvern asumându-şi responsabilitatea unor ministere-cheie. Tanczos Barna va ocupa funcţia de ministru al Finanţelor şi viceprim-ministru, iar Cseke Attila va coordona Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei. Vom lucra pentru protejarea cetăţenilor şi pentru a readuce echilibrul şi raţiunea în procesul decizional”, a scris Kelemen Hunor, într-un mesaj publicat, în limba maghiară, pe pagina sa de Facebook.
Într-un…







