Guantanamo Bay, Foto: Agerpres/AP
Administraţia Trump intenţionează să folosească închisoarea militară de la Guantanamo, rezervată în mod normal deţinuţilor acuzaţi de terorism, ca loc de detenţie pentru migranţi, a anunţat miercuri secretarul american pentru Securitate Internă, Kristi Noem, relatează AFP, citată de Agerpres.
„Evaluăm situaţia şi vorbim despre ea chiar acum”, a declarat ea pentru Fox News, precizând că această decizie este „la latitudinea preşedintelui”. Închisoarea „este un atu şi vom continua să analizăm cum să folosim toate atuurile noastre pentru a asigura securitatea Americii”, a adăugat Kristi Noem.
În timpul campaniei sale, Donald Trump a denunţat constant o invazie de migranţi, acuzaţi că „otrăvesc sângele” Statelor Unite şi că au provocat un val de…







