Scris de 9:33 pm Actualitate Views: 8

Israelul înființează o instituție pentru plecarea „voluntară” a palestinienilor din Gaza. Structura va funcționa în subordinea armatei

Gaza City, după război Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ministerul israelian al Apărării a anunţat crearea unei structuri administrative speciale care să permită palestinienilor să părăsească „voluntar” Fâşia Gaza, o decizie denunţată de un ONG israelian anti-colonizare, informează AFP, preluată de News.ro.

Potrivit ministerului, cabinetul de securitate a aprobat planul său pentru o administraţie dedicată „plecării voluntare a locuitorilor din Gaza către o ţară terţă”.

Această administraţie ar funcţiona sub autoritatea Ministerului Apărării, dar ar putea „coopera cu organizaţiile internaţionale” pentru a „garanta trecerea în siguranţă” a locuitorilor din Gaza către aceste alte ţări, a precizat ministerul într-un comunicat.

Ministrul apărării,…

Citeşte mai mult

(Visited 8 times, 1 visits today)
Close