Scris de 7:51 pm Actualitate Views: 6

Ilie Bolojan susține că „măsurile de redresare funcționează” și că România „e pe calea cea bună”

Ilie Bolojan, premierul României. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Premierul Ilie Bolojan a afirmat miercuri că „măsurile de redresare” pe care le-au luat până acum autoritățile „funcţionează”, veniturile bugetare cresc și cheltuielile scad, astfel că „România e pe calea cea bună”.

Într-un mesaj publicat pe pagina lui de Facebook, șeful guvernului spune că în trimestrul al III-lea, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, „veniturile bugetului de stat au crescut cu 12,5%”:

  • De la 79,2 miliarde lei am ajuns la 89,1 miliarde lei. O creștere de 9,9 miliarde lei.
  • Impozitul pe venit – creștere cu 16,5%.
  • Încasările din TVA – creștere cu 14,8%.
  • Veniturile din accize – creștere cu 11%.
  • Contribuțiile sociale încasate în trimestrul III au crescut cu…

Citeşte mai mult

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close