Scris de 4:56 pm Actualitate Views: 7

Germanul care supraveghează acordul de pace în Bosnia a primit o cască nazistă din partea unui ministru. „Este timpul să părăsești țara”

Înaltul Reprezentant al comunității internaționale pentru Bosnia și Herțegovina, Christian Schmidt. Credit: Michael Kappeler / DPA / Profimedia

Ministrul bosniac pentru comerț exterior, naționalistul sârb Stasa Kosarac, i-a trimis o cască nazistă diplomatului german care supraveghează respectarea acordurilor ce au pus capăt războiului interetnic din Bosnia din anii `90, transmite AFP.

Acordul de la Dayton din 1995 a oprit războiul, dar a lăsat o țară divizată pe criterii etnice. Astfel, Bosnia și Herțegovina este formată din două entități: Federația, unde bosniacii (musulmani) împart puterea cu croații, și Republica Srpska, dominată de sârbi. Deasupra lor se află un guvern central în mare parte lipsit de putere și un „Înalt Reprezentant” străin, căruia i se încredințează…

Citeşte mai mult

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close