În fiecare dimineață, România se trezește într-o cursă contra timpului. Iar cauza principală care amplifică traficul din Bucureşti şi marile orașe din România este dată de o infrastructură rutieră, feroviară și logistică profund deficitară. Poduri învechite, drumuri subdimensionate, autostrăzi puține dar și lipsa conexiunilor cu drumurile județene creează un blocaj structural, care generează, inevitabil, aglomerație. Digitalizarea poate accelera mobilitatea, dar nu poate compensa absența unei infrastructuri solide, iar această fundație fragilă face ca orice soluție modernă de tehnologie, care ar putea susține transportul, să fie greu de implementat în mod eficient.
În București, ritmul frenetic al claxoanelor, nervilor întinși și mașinilor bară la bară pare aproape… natural. Este o imagine cu care ne-am obișnuit atât de mult, încât rareori mai ridicăm privirea pentru a ne întreba: Chiar nu există o soluție?
Și…







