sediul NATO. Foto: Cineberg Ug | Dreamstime.com
Congresmanul american Thomas Massie a propus oficial retragerea Statelor Unite din Organizația Tratatului Atlanticului de Nord (NATO).
„NATO este o relicvă a Războiului Rece. Ar trebui să ne retragem din NATO și să folosim acei bani pentru a ne apăra propria țară, nu țările socialiste”, a declarat Thomas Massie
„NATO a fost creat pentru a contracara Uniunea Sovietică, care s-a prăbușit în urmă cu peste treizeci de ani. De atunci, participarea SUA a costat contribuabilii trilioane de dolari și continuă să prezinte riscul implicării SUA în războaie externe. Constituția noastră nu a autorizat implicarea permanentă în relații externe, lucru împotriva căruia ne-au avertizat în mod explicit Părinții noștri fondatori. America nu ar…







