Sursa foto: Captură video X / Vigili del Fuoco
Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a anunțat, marți seară, că trei români se numără printre cei aproximativ 100 de turiști care au rămas blocaţi la 3.000 de metri altitudine, pe un munte din Italia, după ce telecabina în care se aflau a lovit bariera stației de sosire.
Cei trei români care au rămas blocați în telecabina din stațiunea montană Macugnaga au fost evacuați și sunt într-o stare bună, a transmis Oana Țoiu. Ministrul a mai precizat că telecabina care efectuează transportul turiștilor a funcționat necorespunzător la oprirea în stațiile de urcare, respectiv coborâre.
„Pe parcursul ultimelor ore am ținut legătura cu Consulatul General al României la Torino, care s-a autosesizat și s-a aflat în legătură cu autoritățile…







