Scris de 5:36 pm Actualitate Views: 7

SUA își retrag o parte din trupele de la bazele din Orientul Mijlociu, Iranul amenință cu riposta în cazul unui atac / O intervenție militară, tot mai probabilă

Statele Unite retrag o parte din personalul de la bazele militare din Orientul Mijlociu, a declarat miercuri un oficial american, pentru agenția de presă Reuters, după ce un înalt oficial iranian a afirmat că Teheranul a avertizat țările vecine că va lovi bazele americane din regiune dacă Washingtonul va lansa un atac.

În timp ce conducerea Iranului încearcă să potolească cele mai grave tulburări interne cu care s-a confruntat vreodată Republica Islamică, Teheranul încearcă să descurajeze amenințările repetate ale președintelui american Donald Trump de a interveni în numele protestatarilor antiguvernamentali.

Un oficial american, care a vorbit sub protecția anonimatului, a declarat că Statele Unite retrag o parte din personalul de la bazele cheie din regiune, ca măsură de precauție, având în vedere tensiunile regionale crescute.

Doi oficiali europeni au precizat că o intervenție militară a SUA pare probabilă, unul dintre ei…

Citeşte mai mult

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close