Qatarul și Pakistanul, în calitate de mediatori, au anunțat luni că negocierile privind un acord de pace între Statele Unite și Iran au înregistrat „progrese încurajatoare” și că discuțiile vor continua la nivel tehnic.
Declarația a fost făcută după ce SUA, Iranul și cele două state mediatoare au încheiat o rundă de negocieri în Elveția, marcând prima întâlnire la nivel înalt după semnarea Memorandumului de Înțelegere, menit să pună capăt ostilităților și care a deschis o fereastră de 60 de zile pentru negocierea unui acord final.
„Summitul de la Lacul Lucerna s-a desfășurat într-o atmosferă pozitivă și constructivă”, se arată în declarația comună emisă luni de Qatar și Pakistan. „S-au înregistrat progrese încurajatoare, inclusiv crearea unui mecanism pentru continuarea discuțiilor tehnice”.
Negocierile din Elveția au dus la instituirea unei „linii de comunicare” între SUA și Iran pentru coordonarea…







