Scris de 7:21 pm Actualitate Views: 5

Polonia: Premierul Donald Tusk încearcă să-l demită pe guvernatorul Băncii Naţionale

Premierul polonez Donald Tusk a anunţat marţi că urmează să fie înaintată parlamentului o moţiune pentru demiterea guvernatorului Băncii Naţionale a Poloniei (NBP), ajuns în funcţie pe vremea fostului guvern conservator şi criticat dur de actualul guvern liberal.

Donald TuskFoto: Attila Husejnow / Zuma Press / Profimedia

Legislaţia poloneză oferă o largă independenţă guvernatorului Băncii Naţionale, iar atât numirea cât şi destituirea acestuia pot fi decise numai printr-un vot cu majoritate absolută în parlament, relatează agenţia EFE, citată de Agerpres.

Însă o decizie recentă a Curţii Constituţionale poloneze – unde majoritatea judecătorilor au fost numiţi în timpul guvernării conservatoare şi pe care actualul guvern liberal încearcă de asemenea să-i schimbe – impune o majoritate de trei cincimi pentru înlocuirea guvernatorului NBP. Or, coaliţia de guvernare a lui Tusk dispune doar de o majoritate simplă în legislativ.

Citeşte mai mult

(Visited 5 times, 1 visits today)
Close