”România care s-a ivit în urma “Convenţiei de la Paris”, este un stat plasat sub garanţia colectivă a marilor puteri. Aparent nimic eroic, nimic romantic, nimic grandios în noua calificare de regim internaţional”, scrie Ioan Stanomir în Contributors. Dar ceea ce s-a schimbat, fundamental, amintește profesorul de drept constituțional ”este relaţia cu cel mai tenace inamic modern al românilor, Rusia. Protectoratul colectiv salvează naţiunea noastră de la destinul Georgiei sau al Basarabiei”.
„24 ianuarie: despre un început din alte vremuri
24 ianuarie este, în atâtea dintre oraşele României, ziua în care personaje istorice stângace sunt convocate spre a strânge, pline de respect, mâna oficialităţilor locale: între cei de ieri şi cei de azi o punte a grotescului se întinde, iar tradiţia este înhămată la carul de propagandă al statului ce îşi priveşte cetaţenii ca pe şerbii ce au datoria de a a…







