Scris de 7:32 pm Business Views: 6

Trump oferă angajaților bani ca să-și dea demisia

  • Administrația Trump speră că 10% din angajații de stat vor pleca dacă primesc 8 luni de salariu.
  • Trump și-a propus să reducă cheltuielile federale cu 2000 de miliarde USD, iar prin acest program ar câștiga 100 miliarde.
  • Angajații federali care rămân vor trebui să preia sarcinile celor care au plecat după 6 februarie.

Dacă vrei să reduci cheltuielile, atunci crește cheltuielile. Aceasta ar fi esența programului demarat de Donald Trump pentru reducerea angajaților în sectorul public federal. Cei care acceptă să plece, primesc o sumă echivalentă cu 8 luni de salariu și trebuie să ia decizia până pe 6 februarie, anunță BBC.

„Administraţia Trump le va propune tuturor celor 2 milioane de funcţionari federali «să demisioneze anticipat», cu o indemnizaţie de plecare reprezentând opt luni de salariu şi de beneficii sociale. Estimăm că între 5 şi 10% din efective vor demisiona, ceea ce ar putea permite realizarea de economii de ordinul a 100 de…

Citeşte mai mult

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close