Gaza City, după război Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Ministerul israelian al Apărării a anunţat crearea unei structuri administrative speciale care să permită palestinienilor să părăsească „voluntar” Fâşia Gaza, o decizie denunţată de un ONG israelian anti-colonizare, informează AFP, preluată de News.ro.
Potrivit ministerului, cabinetul de securitate a aprobat planul său pentru o administraţie dedicată „plecării voluntare a locuitorilor din Gaza către o ţară terţă”.
Această administraţie ar funcţiona sub autoritatea Ministerului Apărării, dar ar putea „coopera cu organizaţiile internaţionale” pentru a „garanta trecerea în siguranţă” a locuitorilor din Gaza către aceste alte ţări, a precizat ministerul într-un comunicat.
Ministrul apărării,…







