Ilie Bolojan, premierul României. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Premierul Ilie Bolojan a afirmat miercuri că „măsurile de redresare” pe care le-au luat până acum autoritățile „funcţionează”, veniturile bugetare cresc și cheltuielile scad, astfel că „România e pe calea cea bună”.
Într-un mesaj publicat pe pagina lui de Facebook, șeful guvernului spune că în trimestrul al III-lea, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, „veniturile bugetului de stat au crescut cu 12,5%”:
- „De la 79,2 miliarde lei am ajuns la 89,1 miliarde lei. O creștere de 9,9 miliarde lei.
- Impozitul pe venit – creștere cu 16,5%.
- Încasările din TVA – creștere cu 14,8%.
- Veniturile din accize – creștere cu 11%.
- Contribuțiile sociale încasate în trimestrul III au crescut cu…







