O decizie luată în 27 noiembrie de Consiliul Local Craiova care limitează la cel mult doi câini sau două pisici numărul animalelor de companie care pot locui într-un apartament i-a deteminat pe unii dintre locuitori să dea în judecată primăria. Până acum, în două procese câștig de cauză a avut administrația locală, iar în altul, judecat de aceeași instanță, autoritățile locale au pierdut.
Hotărârea Consiliului Local Craiova prevede:
- a) „Se interzice creșterea animalelor și păsărilor, cu excepția animalelor de companie, a albinelor, a păsărilor de expoziție și a porumbeilor implicați în activități columbofile, în municipiul Craiova.
- b) Se interzice creșterea unui număr mai mare de 2 câini sau 2 pisici într-un apartament”.
În cazul puilor de pisică sau câine, aceștia pot rămâne în același apartament pe o perioadă „de trei luni de zile, cât este perioada de alăptare”: „Pentru că după,…







