- Kenton Cool a stabilit un record pentru cele mai multe vârfuri Everest escaladate de către un non-nepalez.
- El a ajuns pentru a 17-a oară pe vârful celui mai înalt munte din lume.
- A fost o săptămână de recorduri pe Everest, care este escaladat cel mai des în luna mai.
Alpinistul britanic Kenton Cool a stabilit un record pentru cele mai multe vârfuri Everest escaladate de către un non-nepalez, după ce a ajuns pentru a 17-a oară pe vârful celui mai înalt munte din lume, scrie CNN.
Cool a cucerit vârful alături de Dorjee Gyelzen Sherpa, un ghid local care a atins el însuși de mai multe ori atât Everestul, cât și K2, și de Richard Walker, președintele executiv al lanțului de magazine alimentare Iceland din Marea Britanie.
FOTO – CNN
Potrivit unei postări pe contul de Instagram al lui Cool, trioul a ajuns pe vârful Everest la ora 1:30, ora de vară britanică, adică la 6:15, ora Nepalului.
„Condițiile în timpul urcării spre vârf au fost incredibil de…







