Zeci de mii de evrei au sărbătorit joi „Ziua Ierusalimului”, într-o atmosferă familială în vest, dar într-un mod mult mai virulent, chiar violent, în sectorul estic al Orașului Sfânt ocupat și anexat de Israel, potrivit AFP.
IerusalimFoto: HotNews.ro / Victor Cozmei
„Yom Yerushalaim” (în ebraică) marchează în fiecare an, conform calendarului evreiesc, „reunificarea” orașului după cucerirea Ierusalimului de Est de către Israel în războiul arabo-israelian din 1967.
ONU nu recunoaște anexarea Ierusalimului de Est de către Israel. Și în fiecare an, această zi este o sursă de tensiune, bucuria israeliană ciocnindu-se cu sentimentele palestinienilor, ca o amintire dureroasă a pierderii orașului pe care aceștia speră să îl transforme într-o zi în capitala statului la care aspiră.
De „pe vremea regelui David, Ierusalimul a fost capitala poporului Israel și numai a lui”, a declarat seara premierul israelian Benjamin Netanyahu.
Pe…







