Cuplu de new-yorkezi și câinele lor în Central Park Foto: Zave Smith / ImageSource / Profimedia
Consiliul orașului New york urmează să ia în discuție un proiect prin care locuitorii orașului vor căpăta dreptul de a-și lua concediu medical plătit pentru îngrijirea animalelor, scrie Reuters.
Consilierul Shaun Abreu, inițiatorul proiectuui, susține că măsura va avea efecte benefice asupra sănătății animalelor, precum și a stăpânilor lor. „Când ai grijă de animalele tale, ai grijă și de tine”, a spus Abreu, invocând plimbările lungi cu câinii, socializarea cu alți proprietari de animale și beneficiile asupra sănătății mintale.
Concediul ar urma să fie inclus în cel deja prevăzut de statul New York, unde companiile, în funcție de mărimea lor, trebuie să asigure între 40 și 56 de ore ca zile libere…







